Pusťte se do vánočního pečení

Pečete na Vánoce? Mnozí již od tohoto zvyku opouštějí a raději vánoční cukroví kupují. Nepatříte mezi ně, nebo chcete letos zkusit upéct nějaké tradiční cukroví? K předvánočnímu období zkrátka patří vůně linoucí se z trouby. Pojďme si přiblížit některé recepty klasického vánočního cukroví.

Pracny
Vánoční tabule se neobejde bez pracen. Potřebujete na ně 350g hladké mouky, 140g namletých ořechů, 280g másla a 210g cukru moučky. Dále mějte ještě moučkový a vanilkový cukr na obalení.
Z uvedených surovin vytvořte těsto, které necháte několik hodin odležet v chladů. Poté naplňte těstem formičky na pracny a uložte je na plech. Po upečení je vyklopte a obalte v cukru. Nechte je uležet dva týdny. Změknou vám.

Vanilkové rohlíčky
Další vánoční klasikou jsou vanilkové rohlíčky. Budete na ně potřebovat 360g Hery, 600g hladké mouky, cca 200g namletých mandlí a 120g cukru moučka. Tyto přísady jsou na těsto. Dále je nutný ještě vanilkový cukr na obalování již upečených rohlíčků.
Mandle si oloupejte a spařte dva dny před výrobou těsta. Poté udělejte těsto z uvedených surovin a nechte ho v potravinářské folii několik hodin uležet. Poté tvarujte rohlíčky a dávejte je na pekáč. Pečou se zhruba 15 – 20 minut. Nakonec je obalte ve vanilkovém cukru.

Vosí hnízda
Oblíbenou pochoutkou jsou také vosí hnízda. Připravte si 450g namletých dětských piškotů, 150g másla, 150g moučkového cukru, 60g kakaa, několik lžic mléka, 6 lžic rumu a celé piškoty na dno vosích hnízd. Z přísad udělejte těsto, které nechte odležet. Poté ho vmačkejte do formiček, které jsou vysypané cukrem. Vytvořte důlek a naplňte ho náplní, která je tvořená 230g másla, 230g moučkového cukru a 2 lžic rumu. Navrch dejte piškot a pak vosí hnízdo vyklepněte. Cukroví skladujte v chladu.

Rumové kuličky
Jedním z druhů nepečeného vánočního cukroví jsou rumové kuličky. Na jejich přípravu potřebujete 150g rozinek, 200g mletých ořechů, 200g strouhané čokolády, 100g mletých piškotů a 2dcl rumu.
Nejdříve rozsekejte rozinky a ty zalijte rumem. Nechte odležet cca 2 dny. Poté je smíchejte s ostatními přísadami a udělejte těsto, ze kterého budete tvořit kuličky. Ty můžete obalit v oříškách, kokosu, čokoládě či kakau. Je to jen na vás.

Linecké cukroví
Na linecké pečivo budete potřebovat 1kg hladké mouky, 400g cukru moučky, 600g Hery, 4 žloutky a vaší oblíbenou marmeládu na plnění. Z uvedených surovin zpracujete těsto, které necháte uležet v chladu. Potom si vezměte libovolné formičky (kolečka, hvězdičky atd.) a vykrajujte. Vykrájené těsto dávejte na plech poté pečte po dobu cca 15 minut v předehřaté troubě na 160oC. Nakonec slepujeme marmeládou.

Uvedli jsme si pouze zlomek toho, co se před Vánocemi obvykle peče. A jaké je vaše nejoblíbenější vánoční cukroví?